Общинска избирателна комисия Рила


РЕШЕНИЕ
№ 67
Рила, 27.10.2023

ОТНОСНО: Запитване от Мария Иванова Жлябинкова – преупълномощен представител на Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ относно възможността да гласуват лица настанени в Център за настаняване от семеен тип за лица с психични разстройства в гр. Рила в изборите на 29.10.2023г.

Постъпило е Запитване, подписано от Мария Иванова Жлябинкова, в качеството й на преупълномощен представител на коалицията, заведено под № 87 от 26.10.2023 г., във Входящия  регистър на ОИК, Община Рила. Твърди се, че в обявения Избирателен списък пред секция 2 фигурират имена на лица, настанени в Център за настаняване от семеен тип на пълнолетни лица с психични разстройства /ЦНСТПЛПР/ в гр. Рила. Към ОИК, Община Рила е отправено искане за разяснения по поставените в същото въпроси, а именно:

  1. Позволява ли диагнозата на потребителите от ЦНСТПЛПР, фигуриращи в Списъка на секция 2 да упражняват правото си на глас;
  2. В случай на положителен отговор по т. 1 моля за отговор на поставените въпроси:

2.1Лицата с придружител, служител на ЦНСТПЛПР ли гласуват или самостоятелно;

2.2В случай, че гласуват с придружител всеки от тях с различен ли придружител ще гласува или един и същ придружител ще придружава всички лица, имащи право на глас от ЦНСТПЛПР;

2.3По какъв ред и процедура е указано как точно да се съдейства на лицата от ЦНСТПЛПР при провеждане на гласуването.

Запитването е допустимо, доколкото изхожда от надлежна страна – преупълномощен представител на Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, регистрирала в ОИК, Община Рила кандидатски листи за общински съветници и кмет на Община Рила в изборите на 29.10.2023г.

ОИК, Община Рила, като взе предвид приложимите разпоредби от Изборния кодекс, Решение № 2154-МИ/31.08.2023г. и Решение № 2545-МИ/29.09.2023г. на ЦИК по отношение на поставените в запитването въпроси, установи следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 23, ал. 1 от ИК, избирателните списъци се съставят от общинските администрации по населените места, в които се води регистъра на населението и се подписват от кмета на общината, съответно от кмета на кметството или от кметския наместник и от секретаря на общината. Избирателните списъци се съставят поотделно за всяка избирателна секция. Предварителните избирателни списъци се обявяват предварително на видно място пред избирателната секция и се публикуват на интернет страницата на общината /чл. 24, ал. 1 от ИК/. По аргумент на чл. 26, ал. 1 от ИК избирателните списъци, включително част I на същите се отпечатват въз основа на Националния регистър на населението от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

По смисъла на т. 13 от Раздел IX. Обявяване и публикуване на избирателни списъци на Решение № 2154-МИ/31.08.2023г. на ЦИК, обявеният Избирателен списък пред секция № 103800002 представлява Предварителен избирателен списък – част I (за обявяване), като Списъкът се предоставя в електронен вид на общинските администрации от ГД „ГРАО“.

Избирателният списък част I се съставя по постоянен адрес на лицата български граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително, не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода и имат адресна регистрация по постоянен адрес на територията на съответната община /населено място/ към 28.04.2023г. и имат настоящ адрес на територията на Република България към 28.04.2023г. Списъците на заличените лица се изготвят по постоянен адрес от ГД „ГРАО“ и включват имената, ЕГН и основанието за заличаване на лицата, автоматизирано заличени от избирателните списъци, които:

а) до изборния ден включително са починали или са загубили правото си да избират;

б) имат настоящ адрес към 28 април 2023 г. включително (6 месеца преди изборния ден) извън Република България;

в) са поискали вписване в избирателния списък по настоящ адрес (Приложение № 13-МИ от изборните книжа);

г) изтърпяват наказание лишаване от свобода по информация от ГД „Изпълнение на наказанията“ към Министерството на правосъдието;

д) са включени в избирателните списъци за гласуване в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции по местонахождение на съответното заведение/дом;

е) са включени в избирателния списък за гласуване по място за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода и за задържане, без да изтърпяват наказание лишаване от свобода;

ж) са включени в списъка за гласуване с подвижна избирателна кутия.

Съгласно разпоредбите на чл. 236 от ИК: Когато избирателят е с увредено зрение, с увреден слух или с друго увреждане, което не му позволява да извърши сам необходимите действия при гласуването, председателят на комисията може да разреши гласуването да се извърши с помощта на придружител, посочен от избирателя. При оспорване на решението на председателя от член на комисията спорът се решава окончателно от секционната избирателна комисия. За избирател, който се придвижва с придружител, но може сам да извърши необходимите действия при гласуването, придружителят се допуска само до паравана за гласуване, след което излиза, докато избирателят гласува. Когато увреждането не позволява на избирателя да се подпише, в полето за подпис член на комисията отбелязва "гласувал" и се подписва. Това обстоятелство се отбелязва в графата "Забележки" и в протокола на секционната избирателна комисия. Неграмотността не е основание за гласуване с придружител. Едно лице не може да бъде придружител на повече от двама избиратели. Член на СИК, представител на партия или коалиция, или застъпник или наблюдател не може да бъде придружител.

Водима от горното и на основание чл. 87, ал. 1, т. 1 от Изборен кодекс, ОИК Община Рила

РЕШИ:

По т. 1 от запитването: в ОИК, Община Рила не е налична медицинска документация относно потребителите на ЦНСТПЛПР, поради което комисията не разполага с данни относно диагнозата на същите. По аргумент на чл. 396, ал. 1 от ИК активно избирателно право имат пълнолетните български граждани, които не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода и са живели най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място.

По т. 2 от запитването: Избирател, който поради увреждане не може сам да извърши необходимите действия при гласуването, с разрешение на председателя на СИК, може да упражни правото си на глас с придружител,  посочен от избирателя.  При оспорване на решението на председателя от член на комисията спорът се решава окончателно с Решение на секционната избирателна комисия. Едно лице не може да бъде придружител на повече от двама избиратели.

Настоящето Решение да се публикува на интернет страницата на ОИК, Община Рила и се обяви на общодостъпното място – информационното табло на комисията.

На основание чл. 88, ал. 1 от ИК, настоящето Решение подлежи на оспорване в тридневен срок от обявяването му чрез ОИК, Община Рила пред Централната избирателна комисия.

Председател: Елена Райчова Бозовайска

Секретар: Райна Атанасова Пашова

* Публикувано на 27.10.2023 в 19:19 часа

Календар

  • ПонВтСрЧетПетСъбНед
    12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031 

Решения

  • № 82 / 03.11.2023

    относно: Определяне на трима членове на ОИК, Община Рила от различни партии и/или коалиции за предаване на устройствата за видеонаблюдение и видеозаснемане на „Информационно обслужване“ АД, гр. София.

  • № 81 / 31.10.2023

    относно: Определяне на трима членове на ОИК, Община Рила от различни партии и/или коалиции за предаване на избирателните списъци и приложените към тях удостоверения, декларации, списъци за допълнително вписване на придружителите и списък на заличените лица на ТЗ на Главна дирекция „ГРАО“.

  • № 80 / 30.10.2023

    относно: ИЗБИРАНЕ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ

всички решения